Sztuka
Amator
 
Opiszę Wam pewną, ciekawą historię ...
 
Przy ostatnim remoncie strony klubowej Taunus.PL natknąłem się na ciekawą grafikę u znajomych z Argentyny w Club Taunus Argentina i Mundo Taunus. Był to rysunek Dziobaka wykonany w 3D. Praca była świetna i chciałem, aby jej fragment stał się odtąd motywem przewodnim naszego klubu. Dostałem rysunek w nieco lepszej rozdzielczości od Fabricio Montero z Mundo Taunus, ale nie wiedział kto i kiedy go wykonał.Sam jestem grafikiem i szanuję prawa autorskie. Dlatego nie chciałem posługiwać się czyjąś pracą bez zgody autora. Zacząłem więc szperanie i małe śledztwo. Po jakimś czasie napotkałem się na tą grafikę w portfolio polskiej firmy (!!!) Studia Wołowski&Partners. No to nieźle. Napisałem więc do właściciela prośbę o możliwość bezpłatnego wykorzystania grafiki dla celów naszego klubu. Pan Jacek Wołowski zgodził się bez problemu i przekazał mi jeszcze namiar na autora pracy :) Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że jest nim Steve - Stefan Jarek Łobos - który sam ma Dziobaka i na dodatek mieszka kilka kilometrów ode mnie!Tak więc grafika Taunusa obiegła świat, zatoczyła koło i z Ameryki Południowej trafiła wprost na naszą stronę :)

Ale to jeszcze nie koniec tej historii, a właściwie można powiedzieć, że jej początek ...

Steve postanowił rozwinąć projekt i doprowadzić go do perfekcji. W oparciu o nowe rysunki, pomiary,  zdjęcia i skany powstaje niepowtarzalny model Taunusa TCI, który o ile nam wiadomo, będzie jak dotąd jedyną na świecie konstrukcją Dziobaka wykonaną w 3D. Kto wie ... być może kiedyś, w docelowej wersji, będzie można obejrzeć wirtualne auto ze wszystkich stron, albo wniknąć do jego wnętrza? ;)

A zatem będziemy śledzić prace nad tym projektem i kibicować autorowi :)
Powyżej generowanie modelu3D na podstawie rysunków i skanów według wcześniejszego projektu.
Przyznać trzeba, że wygląda niesamowicie.- - - -

Tym razem jednak prace nad nowym, idealnym Taunusem będziemy mieli okazję śledzić od samego początku na bieżąco :)

Pierwszy etap to skany z rzeczywistości. Mają na celu wprowadzenie maksymalnie wielu informacji o kształcie i proporcjach elementów. Te niebieskie kwadraciki to miejsca z których Steve dokonał ujęć. Jak widać przy okazji zeskanował się kawał otaczającej auto rzeczywistości ;)Teraz przerwa w modelowaniu. Na podstawie zdobytego materiału można bardzo wiernie narysować rzuty a następnie rysunki techniczne wzorując się na zeskanowanym modelu. Tego typu materiał w przypadku Taunusa TC I jest zupełnie niedostępny i nigdzie nie był publikowany. Gdyby tak tylko można było wyciągnąć trochę szkiców z fabryki Forda ....Są już pierwsze rysunki techniczne.No to mamy rysunki techniczne!
Są niezbędne do dalszych prac, określenia proporcji, wielkości stosunku poszczególnych elementów itp.Tego z pewnością nie znajdziecie w całym internecie :) Steve rozrysował już rzuty wszystkich wersji nadwoziowych Forda Taunusa TC I. Prawdopodobnie tego typu projekty, wykonane z taka dokładnością, dostępne są jedynie we wspomnianych wcześniej archiwach konstruktorów Forda.Ale nasz kolega pracuje dalej. Poniżej widać jak w przestrzeni powstają poszczególne elementy blacharskie nadwozia naszego Dziobaka. Wygląda to dość kosmicznie i rozbudza wyobraźnię. Jakby tak można było po skończonej pracy, kliknąć na taki błotnik, potem "enter" i gotowy element pojawiłby się u nas w garażu :) Kiedyś na pewno tak będzie ... ale póki co pozostaje nam "perfect world" w rzeczywistości wirtualnej.A tu możemy sobie obejrzeć powstałe elementy w przestrzeni 3D:kliknij na obrazek lib link:
https://sketchfab.com/models/655c28bb46b74d9b81355c71ed32ad26


 
Prace trwają ....