Forum

[Szukaj na forum]

Technika
Index >> Garaż >> Oświetlenie a rejestracja pojazdu (12M P4)
[odpowiedz]
[1]
Oświetlenie a rejestracja pojazdu (12M P4)
AutorWiadomość
Kocewicz24.08.2017 09:27

Skąd: Łódź
Od: 2017-05-29
Postów: 1
Witajcie, od miesiąca jestem posiadaczem Taunusa 12M P4 rocznik 1965, auto jest sprowadzone ze Szwecji, gdzie obowiązywały nieco inne przepisy odnośnie oświetlenia samochodowego. Przymierzam się do pierwszej rejestracji w kraju - na białe tablice.
Czy ktoś doświadczony potrafiłby mi odpowiedzieć,
1. Czy konieczne jest przerabianie tylnych kierunkowskazów tak, żeby świeciły na pomarańczowo (oryginalnie jest żarówka dwuwłóknowa razem z pozycyjnym, wszystko razem w czerwonym kloszu)
2. Czy trzeba montować światło cofania, którego widocznie w Szwecji nie wymagano?
Pytając po stacjach diagnostycznych otrzymuję odpowiedzi zupełnie odklejone od rzeczywistości, np. że do pierwszej rejestracji w kraju trzeba mieć i światło przeciwmgielne, i zagłówki, i w ogóle wszystko co na tę chwilę przepisy wymagają od nowych aut...
amator24.08.2017 10:51
Administrator

Skąd: Pruszków
Od: 2003-10-29
WWW
Postów: 3211
Tu diagnosta to jednak mało. Bardzo pomocna byłaby opinia rzeczoznawcy z PZMotu o tzw. historycznym znaczeniu dla historii motoryzacji. Opinia taka zawiera opis auta, jego wyposażenie, zdjęcia i zgodność z oryginałem. Można powiedzieć, że to jaki wstęp do przygotowania Białej Karty, rejestracji auta na żółte tablice i wpisania do rejestru zabytków.

Przy czym opinia "o historycznym znaczeniu ..." do niczego nie zobowiązuje. Może być jednak podstawą do przejścia przeglądu na białych blachach, mimo pewnych braków z punktu widzenia współczesnych przepisów np. pasów bezpieczeństwa. Nie mówiąc już o tym że jest pomocna przy próbie uzyskania dodatkowych zniżek na OC, braku konieczności zachowywania ciągłości opłat OC i ew. wypłacie odszkodowania (przy wycenie wartości pojazdu).

Ale najlepiej zasięgnąć języka naszych kolegów klubowych, którzy mają takie uprawnienia:
Bobika http://taunus.pl/?alias=user&&uid=346
i Wąskiego77 https://www.capri.pl/user/4942

[odpowiedz]
[1]