Zloty i spotkania
text i foty: Amator
Puchar Capri 2009
Jeśli ktoś tam nie był, lub nie czytał nic na ten temat, to w kwestii informacyjnej ... Co roku na Tor Kielce w Miedzianej Górze, zjeżdżają się stare Fordy ze wszystkich stron Polski aby walczyć o miano najlepszego kierowcy i najszybszego starego Forda.Puchar Capri jest imprezą cieszącą się niewątpliwie największym prestiżem w naszym środowisku. Najwięcej osób właśnie tam przyjeżdża i tam też można spotkać największą liczbę maszyn. Będąc posiadaczem OldForda ... po prostu nie można tam nie być.W tym roku z inicjatywy Taunus.PL powstał pomysł uhonorowania oddzielnym trofeum najszybszego z Taunusów. Ponieważ w klasyfikacji generalnej – Capri, jako bardziej usportowione – zawsze zajmowały miejsca na podium, pozostałe Fordy raczej nie miały szans na nagrody. Dlatego na PC 2008 tak miło przyjęto nagrodę ufundowaną prze Granadziarza dla najszybszej Granady. „Puchar dla Najszybszego Forda Taunusa 2009” zaprojektował i wykonał Pająk w swojej pracowni metaloplastycznej Spider Garage ;)

Każdy Puchar ma swoje dwa oblicza. Pierwsze, to oficjalne zmagania na torze, duch walki ...


Drugie ... to wielki piknik, grillowanie, kibicowanie, leżakowanie i ogólna buiesiada po za torem.

W rywalizacja sportowej co roku bierze udział blisko sto aut. W eliminacjach startuje każdy, kto ma chęć spróbować swoich sił. Ale do właściwych prób i przejazdów dopuszczeni są oczywiście tylko najszybsi. Natomiast prawdziwe emocje dla widzów zaczynają się podczas wyścigów równoległych. Wtedy to można obejrzeć bezpośrednią walkę.

Całość  - z góry - ogarnia swoim wzrokiem oraz głosem spikera niezastąpiony KrK4m. Chyba już nikt nie wyobraża sobie Pucharu bez jego komentarzy :)

No nie będę ukrywał, że bardzo byłem ciekaw jak potoczą się losy naszej nowej statuetki ;) Walka była niesamowita. Choć jeden Taunus kombi cosworth - Pitera M - wydawał się być niepokonanym. Niestety usterka silnika wyeliminowała go z ostatniego i najważniejszego przejazdu w finale. Ale jedną rzecz warto tu podkreślić ... determinacja załogi oraz całej ekipy naprawiąjącej ten bolid była niewiarygodna. Organizatorzy gorączkowo patrzyli na zegarki dając im szansę na naprawę silnika. Jednak złośliwość rzeczy martwych spowodowała, że jednak nie udało się przywrócić potwora do życia.

Koniec końców, do walki staneli Szramek (Taunus TCI 2.8) i Sopel (Taunus kombi 2.9). W bezpośredniej walce Sopel w pieknym stylu zdobył tytuł Najszybszego Forda Taunusa 2009! Wielkie Gratulacje!  

Nie spodziewaliśmy się, że pierwszy i najszybszy Taunus .... to będzie kombi! ;)
 
A jeśli chodzi o Puchar Capri? Kolejny raz wygrał Krauzi w swoim niebieskim Fordzie Capri 2.0 cosworth. Ciął powietrze precyzyjnie jak chirurg i nie dał się nikomu wyprzedzić. Także gratulujemy w imieniu całego Taunus.PLI na koniec tak ciekawostka ...
Juz dawno stwierdziliśmy - że w przypadku wypraw Starymi Fordami - nie tylko cel się liczy, ale i droga do niego musi być atrakcyjna. Sama podróż takim autkiem – zwłaszcza w stadzie – to fajna przygoda. W związku z tym, powrotna drogę z Pucharu, nasza ekipa rozciągnęła jak najdłużej się dało ...
Najpierw zahaczyliśmy o Kieleckie jeziorka celem wskoczenia do wody i opalania ...

Potem odwiedziliśmy Białobrzegi i spacerem po rynku udaliśmy się na lody.

I jeszcze na koniec nie mogliśmy jeszcze odmówić sobie pikniku nad i w rzece Pilicy. Co tu dużo gadać ... po prostu było cudnie!