Zloty i spotkania
text i foty: Pająk
Mustangiem po Starej Warszawie ... czyli Praski Rajd Pojazdów Zabytkowych "Szmulowizna - Michałów" 2010
18.09.2010. Co to za data? To dzień, w którym odbył się IV Rajd Pojazdów Zabytkowych.
Tym razem z czterech kółek przesiadłem się na dwa.
Moim towarzyszem, przyjacielem i środkiem transportu stał się przedmiot uwielbienia i pożądania każdego młodego człowieka w latach ’80 czyli motorower jawa tzw. mustang.

 
Poranek był słoneczny lecz chłodny, zaopatrzywszy się w ciepły ciuch, batonik i długopis odpaliłem jawę i udałem się przez Warszawę do miejsca startu- kawiarni Stara Praga mieszczącej się przy ul.Targowa 18.

Na miejscu zastałem Wiktora na swojej jawie skuter oraz właścicieli kawiarni. Przywitanie, krótka rozmowa, aż zaczęli się zjeżdżać kolejni zawodnicy. Były Syreny, Fiaty 125, Wartburgi, Mercedesy, Fordy, jednym słowem: dla każdego coś miłego. Z jednośladów do startu przystąpiły 4 pojazdy, 3 jawy i jeden skuter OSA.Aby było raźniej wystartowaliśmy grupką, na pierwszym zakręcie zalało mi świece więc „cyk myk”, druga świeca- i do końca rajdu już bez problemów, przynajmniej z jawą na której jechałem. Jeździliśmy tak po Pradze odpowiadając na pytania i zbierając pieczątki na punktach kontrolnych. Gdzieś w połowie rajdy jedna z jaw odmówiła posłuszeństwa. Szybkie przedmuchiwanie kranika, kontrola gaźnika i wymiana świecy zrobiły robotę i mogliśmy w komplecie udać się dalej.


Koła się obracały, zaliczaliśmy kratkę za kratką w itinererze, aż w pewnym momencie zbłądziliśmy. „Co dalej co dalej...?”, jeździliśmy i nie mogliśmy się odnaleźć. W tym momencie kolega od Osy postanowił odpuścić i pojechać na metę rajdu. My w 3 jawy nie daliśmy za wygraną, odnaleźliśmy drogę i już bez problemów ukończyliśmy rajd.Na mecie pod Bazyliką NSJ można było podziwiać pojazdy, porozmawiać z ludźmi i porobić zdjęcia. Tam też odbyło się rozdanie nagród.
I miejsce zajęła załoga Wartburga nie popełniając żadnego błędu (Maciej Szymański, Dominika Cieśla-Szymańska)
II miejsce Ford Taunus (Jaśmina, Dyra, Qback)


Jakoś kawałek dalej uplasowała się ekipa motorowerów (Maciej Kossowski, Michał Leśniewski, Dariusz Pająk ) która również została nagrodzona.

Do zobaczenia na kolejnym rajdzie.